Producenci
Stół do jadalni – jak dobrać wymiary do liczby osób i pomieszczenia?
Stół do jadalni – jak dobrać wymiary do liczby osób i pomieszczenia?

Sprawdź, jak prawidłowo dobrać długość i szerokość stołu do jadalni na 2, 4, 6, 8, 10 i 12 osób. Upewnij się, jak wybrać optymalne rozmiary stołu prostokątnego i okrągłego. Dowiedz się też, jaki duży powinien być stół do jadalni, by siedzące przy nim osoby miały zapewniony komfort ruchów, a mebel pasował do pomieszczenia.

Dopasowanie stołu do jadalni jest wbrew pozorom bardzo proste. Kilka podstawowych zasad ułatwi ci to zadanie i uchroni przed popełnieniem kosztownej aranżacyjnej pomyłki.

Stół do jadalni – podstawowe zasady

Minimalna przestrzeń przy stole dla 1 osoby

Powinna wynosić 50 × 40 cm, gdzie 60 cm to przeciętna szerokość ramion człowieka, a 40 cm to dostateczna głębokość (szerokość) stołu do tego, by postawić talerz, sztućce i szklankę.

Jeżeli poza tymi akcesoriami lubisz mieć pod ręką inne rzeczy, np. kieliszek wina, koszyk z pieczywem, maselniczkę itp., wybierz stół większy o 5–20 cm z każdej strony, np. 70/75 × 45/50 cm.

Optymalna szerokość stołu, przy którym osoby siedzą naprzeciwko siebie

Powinna wynosić 100 cm. Przy stole o szerokości 1 m każda z osób ma niecałe 40 cm na swój talerz i szklankę, a pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń o szerokości ok. 25 cm na zastawę stołową i ewentualne dekoracje.

Szerokość ta może być oczywiście większa i wynosić przykładowo 125 cm. Trzeba przy tym pamiętać, że szerokość stołu większa niż 125 cm może utrudnić rozmowę i spowodować, że osoby będą musiały podnieść głos, by się wzajemnie usłyszeć.

Minimalna odległość krawędzi stołu od ściany

Powinna wynosić 75 cm, by można było swobodnie odsunąć krzesło.

Jeżeli za krzesłami ma znajdować się przejście (ciąg komunikacyjny), to należy zostawić ok. 120 cm wolnej przestrzeni.

Minimalna, przeciętna wysokość stołu do jadalni

Powinna wynosić 76 cm. Jeżeli jednak krzesła mają wysokie siedziska lub osoby siedzące zazwyczaj przy stole są wyższego wzrostu, warto wybrać stół o kilka centymetrów wyższy. Wybierając stół, warto pod tym względem zwrócić uwagę również na jego budowę, np. na to, czy pod blatem tuż przy krawędzi stołu nie zastosowano dodatkowej deski wzmacniającej konstrukcję, która mogłaby ograniczyć wygodę siedzenia (pamiętajmy też o osobach, które lubią przy stole siedzieć z nogą założoną na nogę – choć oczywiście nie jest to pozycja najzdrowsza dla kręgosłupa).

Optymalna długość stołu do jadalni

Powinna być dostosowana do liczby zasiadających przy nim osób (patrz tabela poniżej).

Stół do jadalni – wymiary a liczba osób

 

STÓŁ PROSTOKĄTNY

STÓŁ OKRĄGŁY

Liczba

osób

Rozmiary

minimalne

Rozmiary

optymalne

Średnica

minimalna

Średnica

optymalna

1 osoba

40 × 50 cm

50 × 70 cm

40 cm

60 cm

2 osoby

60 × 80 cm

70 × 100 cm

70 cm

80 cm

4 osoby

80 × 120 cm

80 × 140 cm

80 cm

100 cm

6 osób

80 × 140 cm

90 × 160 cm

120 cm

150 cm

8 osób

80 × 160 cm

100 × 180 cm

150 cm

180 cm

10 osób

90 × 200 cm

100 × 240 cm

170 cm

220 cm

12 osób

100 × 280 cm

100 × 300 cm

210 cm

250 cm

 

Stół do jadalni – złote zasady aranżacji

Na koniec porozmawiajmy jeszcze o tym, jak przy meblowaniu jadalni nie popełnić najczęstszych błędów aranżacyjno-użytkowych. Głównym z nich jest decydowanie się na stanowczo za duży stół tylko z myślą o tych dwóch, trzech okazjach w roku, kiedy mamy więcej gości. To prawda, że podczas świąt, urodzin czy innych przyjęć duży stół do jadalni jest wygodny – ale w pozostałe dni w roku niestety najczęściej zagraca mieszkanie swoimi sporymi i zupełnie niewykorzystanymi gabarytami; nie tylko optycznie zmniejsza pomieszczenie, lecz także utrudnia poruszanie się w jego obrębie.

Rozwiązanie? Jest bardzo proste:

  • rozmiar stołu należy dobrać do liczby osób, która rzeczywiście zasiada przy nim na co dzień, dodając przykładowo dwa miejsca zapasowe;
  • aby stół łatwo dostosowywał się do zmiennych potrzeb, najlepiej kupić rozkładany stół do jadalni – stosunkowo niewielki, podczas specjalnych okazji bez trudu mieści całą rodzinę i przyjaciół. W przypadku stołu nierozkładanego dodatkową przestrzeń dla gości można też uzyskać, wykorzystując tzw. dostawki do stołów jadalnianych (można je zamówić na wymiar w sklepie George Azzar);
  • stół prostokątny to rozwiązanie klasyczne, które jednak zajmuje nieco więcej miejsca. Dlatego do szczególnie małych pomieszczeń warto zdecydować się na stół okrągły albo owalny;
  • aby długi stół był odpowiednio stabilny i zarazem zapewniał więcej miejsc siedzących, najlepiej zdecydować się na taki jego model, który ma dodatkowe nogi zamontowane w głębi blatu, a nie tuż przy jego krawędziach;
  • do obszernych jadalni warto wybrać odpowiednio duży stół. Analogicznie do niewielkich pomieszczeń korzystniej jest wstawić mniejszy stół. Przede wszystkim należy zachować optymalne proporcje wizualne – stół nie może zdominować pomieszczenia ani też wyglądać w nim jak malutki mebel zabawkowy.

Meble na wymiar

Polski producent

Gwarancja 100 lat

Darmowa dostawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium