Producenci
Olej do drewna – jaki preparat do olejowania drewna wybrać?
Olej do drewna – jaki preparat do olejowania drewna wybrać?

Jaki olej do drewna wybrać? Pytanie nie jest bezzasadne. Wiadomo, że najlepszym wyborem jest olej lniany, który głębiej wnika w strukturę drewna i lepiej je chroni przed wilgocią, pękaniem, promieniami UV, wysoką temperaturą, kurzem i szarzeniem. Ale to nie wszystko, bo innym środkiem olejuje się meble pokojowe, kuchenne czy łazienkowe, a innym przykładowo drewniane podłogi, meble ogrodowe albo płoty. Olej warto dobrać również do gatunku drewna czy do efektu, jaki chcemy uzyskać.

Poniższa krótka ściąga pozwoli szybko rozeznać się w rodzajach dostępnych na rynku olejów do drewna.

Oleje do drewna bezbarwne i barwiące

Jak łatwo się domyślić, oleje bezbarwne pozwolą zachować i uwypuklić naturalną barwę drewna. Z kolei barwiące oleje do drewna (z naturalnymi barwnikami) umożliwiają nadanie drewnu określonego koloru i efektu artystycznego.

Oleje do drewna egzotycznego, liściastego i iglastego

Poszczególne gatunki drewna różnią się zawartością naturalnych żywic, co wpływa m.in. na ich twardość i zdolność do wchłaniania oleju. Preparaty przystosowane do olejowania mebli z danego gatunku drewna mają skład obliczony na jak najwyższą skuteczność ochrony – w praktyce zdarza się jednak, że oferowane w sklepach produkty są w rzeczywistości olejami uniwersalnymi i tak samo dobrze sprawdzą się do różnych gatunków drewna.

Oleje twardniejące i nietwardniejące

Oleje twardniejące zawierają naturalne bądź syntetyczne żywice, które dodatkowo chronią drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi (sprawdzają się więc do olejowania powierzchni intensywnie użytkowanych). Schną szybciej za sprawą dodatku rozpuszczalników (np. terpentyny). Ich wadą jest jednak intensywny zapach żywicy, który wietrzeje nawet do kilkunastu godzin i może być przykry dla domowników.

Oleje nietwardniejące zwiększają natomiast ochronę przed wilgocią, szarzeniem, rozsychaniem i pękaniem drewna, lecz niestety nie nadają tak wysokiej ochrony na uszkodzenia mechaniczne. Schną szybko dzięki dodatkowi soli mineralnych.  

Oleje surowe i gotowane

W tym przypadku szala korzyści przechyla się w kierunku oleju surowego, który w przeciwieństwa do tego gotowanego jest tłoczony na zimno. Olej surowy schnie nieco dłużej (nawet do 24 godz.), ale zdecydowanie głębiej wnika w drewno i znakomicie chroni je przed wilgocią.

Meble na wymiar

Polski producent

Gwarancja 100 lat

Darmowa dostawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium