
Jak dbać o meble z drewna – prawidłowe użytkowanie
Dbałość o meble z drewna zaczyna się od ich prawidłowego użytkowania, kończy zaś na doborze odpowiednich sposobów czyszczenia i konserwowania powierzchni. Wszystko po to, by meble zawsze cieszyły oczy oraz były dobrze chronione przed wilgocią, kurzem, zabrudzeniami, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi.
Meble z drewna to nierzadko kosztowny luksus. Kupując je, chcemy, by długo były w idealnym stanie. Tych pięć prostych zasad pozwoli zabezpieczyć je przed niepożądanym niszczeniem.
Optymalna wilgotność i temperatura pomieszczenia
Idealne warunki dla mebli z drewna to wilgotność powietrza na poziomie ok. 60% i temperatura w granicach 15–30°C.
Meble drewniane nie mogą mieć ani za wilgotno (przy nadmiernym zawilgoceniu i w dłuższym kontakcie z wodą mogą ulegać biokorozji i gnić), ani za sucho (wtedy mogą pękać).
W trosce o meble należy regularnie wietrzyć pomieszczenie i zadbać o jego dobrą wentylację (w tym warto upewnić się, czy okap kuchenny działa z należytą wydajnością – jeżeli nie, opary będą przedostawać się do innych pomieszczeń, osiadać na meblach i prowadzić do ich niszczenia). Chociaż w polskich warunkach rzadko się to zdarza, to w przypadku gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej 45% warto zainwestować w nawilżacz (para oczywiście nie może osadzać się na meblach!).
Odpowiednia odległość od źródeł ciepła
Minimalna odległość mebla drewnianego od kaloryfera, pieca, kominka i innego źródła ciepła powinna wynosić 1 m. W przypadku ogrzewania podłogowego nogi mebla warto zabezpieczyć podklejając filcowe podkładki.
Ochrona przed wodą
Z powodów opisanych powyżej drewno zdecydowanie nie lubi wilgoci. Rozlany płyn, gorący albo zimny, należy jak najszybciej wytrzeć do sucha, np. papierowymi ręcznikami, a potem miękką ściereczką.
Podkładki ochronne na blat
Aby ochronić blat mebla drewnianego przed niepożądanymi plamami, śladami i wgłębieniami, które są często niezwykle trudne do usunięcia i w których może gromadzić się brud, zawsze trzeba używać podkładek. Warto kłaść je pod kubki, talerze i garnki, a także pod kartkę, na której chcemy coś zapisać.
Odpowiednie ustawienie mebla
Wnętrza są różne – niekiedy ich niewielka lub nietypowa powierzchnia utrudnia komfortową aranżację. Jeżeli jednak mebel będzie stał w ciągu komunikacyjnym albo będzie w inny sposób narażony na częste potrącanie, uderzanie czy szuranie, z czasem może się zniszczyć. Warto o tym pamiętać i odpowiednio dobrać wymiary mebla do możliwości aranżu i codziennych aktywności domowników.
Nie należy też stawiać mebla w miejscu, na które padają intensywne promienie słoneczne. Może to z czasem doprowadzić do wyblaknięcia jego powierzchni, a nawet do jej spękania.
Przeczytaj też: