Producenci
Jak impregnować meble drewniane – konserwacja
Jak impregnować meble drewniane – konserwacja

Impregnacja mebli z drewna nadaje ich powierzchni większą twardość oraz odporność na kurz, brud i uszkodzenia mechaniczne. Konserwacja mebli drewnianych wydobywa też piękną barwę i ciekawe usłojenie drewna. Dzięki odpowiedniej ochronie drewniany mebel przez długie lata zachwyca dobrą kondycją i znakomitym wyglądem.

W impregnowaniu mebli nie ma wielkiej filozofii – nie jest to trudne ani kosztowne, a wymaga jedynie systematyczności i doboru odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Jak często impregnować meble drewniane?

Zabiegi konserwujące warto przeprowadzać co kilka miesięcy, średnio 1–4 razy do roku. Przyjmuje się, że meble rzadziej używane, np. komody, szafy, wystarczy impregnować raz w roku lub rzadziej, natomiast stoły, krzesła i inne meble częstszego użytku poddajemy konserwacji z częstotliwością zależną od stopnia ich narażenia na uszkodzenia, przeciętnie co pół roku, względnie co kwartał przy intensywnym użytkowaniu.

Tak zadbany mebel wystarczy potem tylko na bieżąco oczyszczać z kurzu, brudu i tłuszczu za pomocą odpowiedniego preparatu lub lekko wilgotnej ściereczki (dokładne wskazówki znajdziesz w artykule Jak czyścić meble drewniane).

Jak impregnować meble olejowane?

Jaki olej do mebli olejowanych? Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby mebli z surowego drewna absolutnie nie przecierać olejem spożywczym, oliwą ani oliwką dla dzieci – stosuj wyłącznie specjalny olej do drewna! Jego rodzaj dobierz do rodzaju i przeznaczenia powierzchni drewnianej, uwzględniając fakt, że olej do parkietów czy mebli ogrodowych nie będzie nadawał się do konserwacji mebli domowych i biurowych.

Olej na drewno najlepiej nakładać pędzlem lub wałkiem, na suchą i oczyszczoną powierzchnię. Drewno chłonie olej stopniowo, dlatego nie należy przesadzać z grubością jego warstwy. Nadmiar oleju delikatnie usuń suchą, miękką ściereczką i pozostaw mebel do wyschnięcia. Przy pierwszym zabiegu powtórz cały proces, przy kolejnych wystarczy jednorazowa impregnacja. Jeżeli po olejowaniu powierzchnia mebla stała się szorstka, przed kolejnym olejowaniem możesz delikatnie przetrzeć ją drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jak impregnować meble woskowane?

Do pielęgnacji i konserwacji mebli woskowanych stosuje się preparaty z woskiem (najlepiej na bazie naturalnych składników, w tym wosku pszczelego). Środki te można także stosować na meble olejowane i bejcowane. Wosk chroni mebel przed wilgocią i uszkodzeniami, maskuje rysy i ubytki, wygładza powierzchnię oraz nadaje drewnu właściwości antystatyczne, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na osiadanie kurzu. Ponadto wosk podkreśla ładny rysunek słojów i pogłębia kolor drewna, nadając mu naturalny, ciepły wygląd.

Niewielką ilość preparatu z woskiem należy nałożyć na miękką, czystą ściereczkę i wcierać w drewno wzdłuż słojów. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać kolor preparatu do mebla – w szczególności nie stosuj ciemnego wosku do jasnych mebli, a najlepiej użyj wosku bezbarwnego. Nie nakładaj też za grubej warstwy środka, gdyż utrudni to polerowanie. Nadmiar wosku usuń ściereczką. Czystą i suchą szmatką wygładź i wypoleruj drewno.

Jak impregnować meble fornirowane?

Fornir, czyli okleina z prawdziwego drewna (najczęściej dębowego, sosnowego, bukowego, orzechowego czy jesionowego), zachwyca unikalnym wyglądem, a dzięki odpowiedniej obróbce ma mniej wad niż drewno lite. Mimo licznych zalet, fornir to w rzeczywistości cienkie, kilkumilimetrowe płaty drewna, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji: bardzo delikatnego czyszczenia i równie ostrożnej impregnacji.

Po oczyszczeniu przy użyciu jedynie lekko zwilżonej ściereczki i osuszeniu powierzchni mebla można zakonserwować go przy użyciu oleju lnianego bądź specjalnego środka do mebli fornirowanych (np. łagodnego mleczka). Niewielką ilość produktu nałóż na miękką ściereczkę i delikatnie, okrężnymi ruchami wetrzyj zgodnie z usłojeniem drewna. Nadmiar preparatu usuń czystą, suchą szmatką.

Jak impregnować meble lakierowane?

Meble lakierowane konserwuje się preparatami, które mogą odpowiednio matowić powierzchnię lub ją nabłyszczać. Nie kupuj preparatów uniwersalnego użytku – jeden produkt nie jest w stanie dobrze zmatowić lub podkreślić wysokiego połysku drewna.

Środki do impregnacji mebli lakierowanych nie tylko nadają pożądany stopień połysku lub matu, ale też maskują rysy maskuje rysy i podbijają głębię koloru mebla. Preparat nanosi się na oczyszczony mebel za pomocą czystej, miękkiej ściereczki z mikrofibry. Po kilku minutach dokładnego, delikatnego wcierania środka przetrzyj mebel czystą szmatką.

Jak impregnować meble bejcowane?

Impregnacja mebli bejcowanych bywa nieco większym wyzwaniem – wszystko zależy od tego, jakiego wyglądu oczekujesz od takiego mebla. Co jakiś czas, po uprzednim oczyszczeniu powierzchni, mebel możesz ponownie pokryć warstwą bejcy. Po tym nie musisz robić już nic więcej, ale jeżeli chcesz, drewno możesz zabezpieczyć preparatem z woskiem pszczelim lub olejem do drewna. Mebel możesz także zalakierować, zarówno lakierem z połyskiem, jak i matowym.

Przeczytaj też:

 

 

 

 

 

 

 

Meble na wymiar

Polski producent

Gwarancja 100 lat

Darmowa dostawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl